Istnieje kilka sposobów na montaż instalacji fotowoltaicznych. Najpopularniejsze z nich to montaż fotowoltaiki na dachu albo na gruncie, jako system wolnostojący. Chociaż większość osób decyduje się na zamontowanie paneli słonecznych na dachu budynku, nie zawsze jest to możliwe.
Jeżeli dach nachylony jest pod zbyt dużym kątem, znajduje się w bliskiej okolicy obiektów, które będą rzucać cień na moduły fotowoltaiczne (np. drzewa lub pobliski blok) lub skierowany jest na północ, fotowoltaika umieszczona na nim nie będzie dostatecznie wydajna. W takim przypadku warto rozważyć instalacje paneli wolnostojących. Jakie są wady i zalety systemów fotowoltaicznych umieszczonych na gruncie?
Jakie są plusy i minusy montażu fotowoltaiki na gruncie?
Przede wszystkim, montaż fotowoltaiki na gruncie wymaga dysponowania odpowiednią przestrzenią. Z tego powodu to doskonała opcja dla osób, których ogród lub podwórko są dostatecznie duże, a więc instalacja modułów nie ograniczy znacząco powierzchni. To także dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które posiadają duże, nieużywane tereny wokół budynków firmowych.
Plusem systemów fotowoltaicznych zainstalowanych na gruncie jest z pewnością możliwość wyboru miejsca z najlepszym nasłonecznieniem, w którym zostaną one zamontowane. Oznacza to, że fotowoltaika montowana na gruncie – dzięki optymalnemu naświetleniu – może generować więcej prądu, czyli przynosić większe korzyści, niż moduły zakładane na dachach.
Warto także wziąć pod uwagę, że konserwacja lub naprawa fotowoltaiki montowanej na gruncie jest zdecydowanie łatwiejsza, niż serwis paneli umieszczonych na dachu, co przekłada się na niższy koszt usługi. Jak widać, fotowoltaika na gruncie może zapewnić szybszy zwrot inwestycji, niż w przypadku fotowoltaiki na dachu.
Niestety, do wad montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie trzeba zaliczyć to, że jest zdecydowanie bardziej widoczna i może zaburzać estetykę terenu. Panele montowane na dachu są zdecydowanie bardziej dyskretne.