Leasing fotowoltaiki dla firm

Rosnące ceny prądu sprawiają, że przedsiębiorstwa poszukują sposobów, aby obniżyć rachunki, które stanowią poważne obciążenie dla budżetu. Alternatywą mogą okazać się źródła odnawialne, które pozwalają zyskać tańszą energię elektryczną prosto ze słońca. W ostatnich latach ceny paneli i okablowania oraz ich montażu znacznie spadły. Nadal jednak taka inwestycja dla wielu biznesów stanowi poważny wydatek. Jedną z opcji finansowania jest leasing na fotowoltaikę. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie, jakie są jego zalety i dla których firm będzie ono najkorzystniejsze?

Leasing – fotowoltaika w zasięgu Twojego biznesu

W dobie konieczności oszczędzania energii elektrycznej, ze względu na postępujące zanieczyszczenie atmosfery, jej czerpanie z OZE stało się koniecznością. Szukanie nowych i w efekcie wydajniejszych źródeł to obecnie już nie tylko trend, ale również dążenie do poprawy jakości powietrza, zminimalizowania zanieczyszczeń akwenów i ograniczenia szkodliwych, ubocznych produktów tworzących się ze spalania paliw stałych. Nie bez znaczenia pozostaje również cena energii elektrycznej, pozyskiwanej metodą tradycyjną. W ciągu ostatniej dekady odnotowano znaczny wzrost kosztów zużycia prądu elektrycznego, co wpływa na wysokość rachunków. Szacuje się, że ceny prądu w Polsce będą sukcesywnie rosnąć aż do 2035 roku. By ograniczyć wydatki, warto zainteresować się energią pozyskiwaną ze słońca, produktem ekologicznie czystym i w pełni zastępującym prąd znany dotychczas.

Fotowoltaika w Polsce stanowi jeden z najbardziej wydajnych systemów produkcji zielonej energii. Gdy system zostanie rozplanowany pod kątem zapotrzebowania energetycznego konkretnego przedsiębiorstwa, zaprojektowany i zamontowany w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać dostęp do promieniowania słonecznego na danej działce, oszczędności na rachunkach za energię mogą sięgnąć nawet 90%. Zyski można czerpać nawet przez kilkadziesiąt lat – większość producentów paneli PV daje gwarancję na 25 lat. Oszczędności przez ten czas mogą sięgać od kilkudziesięciu tysięcy nawet do około 1 000 000 zł!

Dużą zaporą dla wielu mniejszych przedsiębiorstw są jednak koszty wstępne, ponieważ za 1kWp instalacji trzeba zapłacić od około 4 500 zł do 6 500 zł brutto (zakup elementów oraz usługi montażowe). Leasing fotowoltaiki dla firm daje możliwość wygodnego finansowania inwestycji we własną elektrownię słoneczną.

Wieloletnia obecność na rynku powoduje, że dysponujemy odpowiednią wiedzą oraz podejściem, które pozwala nam realizować usługi z dbałością o najmniejsze detale. Podejmujemy się nawet najtrudniejszych zadań – skontaktuj się z nami i przekonaj się, że stawiając na nasze przedsiębiorstwo, wybierasz prawdziwych profesjonalistów. Jeśli fotowoltaika dla biznesu w Buku jest opcją, która Cię interesuje, to zdecydowanie zachęcamy do podjęcia współpracy z naszą firmą

Leasing na fotowoltaikę – dlaczego warto?

Fotowoltaika stanowi nowoczesne rozwiązanie, które łączy ekologię z ekonomią. Leasing pozwala na budowę instalacji bez konieczności posiadania dużych środków własnych na start inwestycji.  Instalacja paneli PV pozwoli Twojej firmie uniezależnić się od rosnących cen prądu pozyskanego od dostawców.

Budowa własnej mini-elektrowni słonecznej niesie także korzyści:

 • ekologiczne – fotowoltaika pozwala ograniczyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, który już stanowi bardzo poważny problem,
 • wizerunkowe – instalacja paneli słonecznych podkreśli wizerunek Twojej marki jako odpowiedzialnej społecznie, mającej na uwagę nie tylko swoje cele biznesowe, ale i los Ziemi jako planety. To sprawi, że możesz zyskać dodatkowe punkty w oczach potencjalnych Klientów oraz kontrahentów,
 • biznesowe – prąd własnej produkcji pozwoli Ci uniezależnić firmowe finanse od cen dostawców i sprzedawców energii, które mogą rosnąć. Dzięki temu łatwiej będzie zaplanować roczny budżet i przewidzieć nadwyżki, które można inwestować w rozwój.

Fotowoltaika – leasing, a inne formy finansowania

Interesuje Cię fotowoltaika? Leasing daje możliwość oszczędności już na etapie inwestycji. Nie musisz lokować własnych środków firmy – dzięki temu gotówkę możesz przeznaczyć na inny cel, a płynność finansowa Twojego przedsiębiorstwa nie zostanie zachwiana. Instalacja pozwoli Ci oszczędzać na każdym rachunku za energię, co często w części (lub nawet niemal w całości) pomoże Ci pokryć stałą ratę leasingową.

Leasing fotowoltaiki dla firm pozwala także:

 • obniżyć podatek – przy leasingu operacyjnym od kosztów działalności możesz odliczyć opłatę wstępną oraz część kapitałową i odsetkową raty,
 • zachowanie zdolności kredytowej – operacyjny leasing paneli fotowoltaicznych nie zwiększy zadłużenia Twojej firmy, dlatego w każdej chwili będziesz mieć dostęp do potrzebnych kredytów,
 • zyskać środki na inwestycję bez zbędnych formalności – banki i instytucje finansowe najczęściej proponują leasing na fotowoltaikę do 250 tys. zł w procedurze uproszczonej (musisz jedynie złożyć wniosek i okazać oświadczenie majątkowe). 

Leasing PV – komu to się najbardziej opłaci?

Leasing PV jest polecany więc przede wszystkim branżom energochłonnym. Należą do nich:

 • sektor spożywczy – piekarnie, cukiernie, sklepy mięsne i ogólnospożywcze,
 • zakłady produkcyjne – pracujące w trybie zmianowym,
 • firmy IT – m.in. serwerownie,
 • sektor przetwórczy – producenci soków, mrożonek itp.,
 • gospodarstwa rolne – sadownicze i warzywnicze korzystające z chłodni.

Leasing fotowoltaiki dla firm – operacyjny czy finansowy?

Instytucje oferujące leasing fotowoltaiki polecają umowy na leasing operacyjny i finansowy oraz tzw. pożyczkę leasingową. Która opcja jest korzystniejsza?

Leasing operacyjny

Operacyjny PV leasing przypomina umowy na inne środki trwałe w firmie i jest bardzo popularny. Panele PV pozostają własnością leasingodawcy, dlatego to on może odpisywać koszty amortyzacyjne od swojego podatku. Leasingobiorca płaci stałą miesięczną ratę, którą może uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu firmy. Opłata wstępna wynosi od 10% do 45% wartości paneli fotowoltaicznych – ją także można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu. Fotowoltaika przechodzi na własność kupującego dopiero po spłaceniu ostatniej raty i wykupieniu przedmiotu leasingu.

Leasing finansowy

Finansowy leasing paneli fotowoltaicznych wymaga wpłaty opłaty inicjacyjnej (około 10% wartości paneli PV). Wraz z opłatą wstępną leasingobiorca musi zapłacić całość podatku VAT od zakupionej instalacji. Przedmiot umowy przechodzi jednak na własność leasingobiorcy, co oznacza, że panele trafiają do ewidencji środków trwałych firmy i można odpisywać od podatku koszty amortyzacji (dla paneli PV amortyzacja to 10%, może trwać minimum 4 lata).

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa przypomina kredyt bankowy. Tego typu leasing fotowoltaiki dla firm dostępny jest w ofertach firm leasingowych, a pozyskanie środków nie wymaga przejścia skomplikowanej procedury bankowej. Pożyczkobiorca staje się właścicielem paneli PV już po wpłaceniu tzw. czynszu inicjacyjnego (udziału własnego) będącego zarazem kosztem podatkowym. Kupujący może odpisywać od uzyskania przychodów firmy koszty amortyzacyjne oraz odsetki od zobowiązania.

Leasing fotowoltaiki dla firm – gdzie go szukać?

Leasing na fotowoltaikę dla firm można znaleźć w ofercie wielu największych banków. Dostępny jest m.in. w:

 • Pekao,
 • Idea Bank,
 • BOŚ,
 • Santander Bank,
 • PKO,
 • mBank.

Na polskim rynku działają również firmy leasingowe oferujące leasing na panele fotowoltaiczne (w tym pożyczki leasingowe). Możesz samodzielnie porównać poszczególne oferty. Pomocne będą specjalne rankingi i narzędzia określane jako „fotowoltaika leasing kalkulator”. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy zawodowego brokera czy niezależnego doradcy leasingowego. Doradcy oraz brokerzy nie tylko doskonale znają aktualne nowości na rynku (wraz z obowiązującymi promocjami) i pomogą Ci dobrać najkorzystniejszą formę finansowania, ale i wynegocjują w imieniu Twojej firmy najlepsze warunki umowy.

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z długoletniego doświadczenia naszej firmy! Działamy na terenie Wielkopolski już od ponad 25 lat!