Korzyści finansowe płynące z instalacji fotowoltaicznej są oczywiste zarówno dla gospodarstwa domowego tak i dla firmy. W dzisiejszych czasach duży nacisk kładziemy na ekonomię i niekoniecznie jest ona związana bezpośrednio z samą budową budynku.Koszty utrzymania jak i produkcja wielu firmach zależy od technologi w jakiej została wykonana i z jakich materiałów. Ważne jest też aby urządzenia elektryczne były energooszczędne co przekłada się na koszty produkcji.

Zwrot z inwestycji w ciągu kilku lat!

Fotowoltaika wielkopolskie

W Polsce wzrost ceny za energię elektryczną jest nieunikniony a eksperci szacują, że utrzymie się stały wzrost ceny od 2 do 3% rocznie.

Cenę za sprzedaż prądu dla odbiorców domowych reguluje URE. Dla firm prawo URE nie jest już takie przychylne , więc ceny energii regulowane są przez rynek.

Najważniejsze powody wzrostu cen :

Mechanizm tak zwanej operacyjnej rezerwy mocy. Są to koszty utrzymania “w pogotowiu” niektórych elektrowni po to, by w razie najwyższego zapotrzebowania na energię mogły zacząć wysyłać prąd do sieci. Ma to uchronić system przed blackoutami, czyli niespodziewanymi przerwami w dostawach prądu.

Remonty i okresowe wyłączenia niektórych bloków elektrowni. Głównie w Bełchatowie, Kozienicach czy Łagiszy. Gdy do sieci zaczyna płynąć mniej prądu, jego cena rośnie – tak jak każdego towaru, którego w danej chwili brakuje. W ten sposób chwilami cena jednej megawatogodziny sięgała nawet 1 tys. zł, czyli wynosiła pięć razy więcej niż normalnie.

Wzrosty cen uprawnień do emisji CO2. W 2013 r. prawo do emisji jednej tony CO2 wynosiło ok. 4 euro a dziś jest to 7,5 euro. To efekt działań Parlamentu Europejskiego, który w grudniu przegłosował tzw. backloading, czyli zawieszenie do 2015 r. aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2. Zgodnie z oczekiwaniami spowodowało to wzrost kosztów emisji, co odbiło się na wzroście cen energii.