Energia fotowoltaiczna dzisiaj uchodzi za jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej na Ziemi. Słońce stanowi darmowe źródło odnawialnej energii o olbrzymim potencjale, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się energia fotowoltaiczna, czyli energia solarna: kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne, słoneczne czy elektryczne.

Czysta i darmowa energia elektryczna

Instalacja fotowoltaiczna w postaci paneli słonecznych (moduły fotowoltaiczne) dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii umożliwia produkcję tak zwanej zielonej energii, energii fotowoltaicznej czy solarnej, wykorzystując rozproszone i odbite promieniowanie słoneczne. W ten sposób prąd uzyskany w rezultacie działania instalacji fotowoltaicznej może służyć do bezpośredniego zasilania odbiorników energii elektrycznej, natomiast jego nadwyżkę można odsprzedawać do sieci publicznej. Panele elektryczne, słoneczne, fatowoltaiczne pozwalają na uzyskiwanie dużej ilości bezpiecznej, przyjaznej energii fatowoltaicznej. Być może energia solarna nie jest obecnie jeszcze najtańsza, lecz z pewnością jest najbardziej czystą pod względem ekologicznym.

Fotowoltaika wielkopolskie

Instalacja fotowoltaiczna w trakcie pracy i generowania energii nie wytwarza szkodliwych związków oraz zanieczyszczeń a także nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla. To czysta, ekologiczna energia fotowoltaiczna. Aby korzystać z darmowej energii i posiadać niezależne źródło prądu , niezbędny jest instalacja fotowoltaiczna dobrze zaprojektowana oraz montaż modułów fotowoltaicznych (słonecznych, elektrycznych).
Kompletna instalacja PV składa się z: ogniw fotowoltaicznych, inwentera, systemu mocującego oraz odpowiednich zabezpieczeń i przewodów elektrycznych.

Z czego składa się mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Panele słoneczne składające się z wielu krzemowych ogniw montowanych na dachu lub bezpośrednio na gruncie. Najbardziej popularnymi panelami są polikrystaliczne,monokrystaliczne a także cienkowarstwowe. Każde z paneli elektrycznych charakteryzują się innymi właściwościami.

Dobór rodzaju paneli słonecznych ma znaczenie w zależności od jego miejsca instalacji oraz sposobu montażu, co przekłada się na cenę instalacji. Panele fotowoltaiczne występują w wielu rodzajach, dzięki czemu każdy klient może dopasować odpowiednie do własnych potrzeb, które będą produkowały właściwą ilość energii solarnej.

Inwenter to ważna część modułów fotowoltaicznych, jest urządzeniem elektronicznym, które steruje pracą instalacji fotowoltaicznej i optymalnie dobiera jej wydajność. Najważniejszą pracą inwentera jest przekształcenie prądu stałego (DC) płynącego w instalacji PV na prąd zmienny (230/400V) taki, jaki wykorzystujemy na co dzień do eksploatacji urządzeń elektrycznych.

Panele fotowoltaiczne, słoneczne czy elektryczne – dziś istnieje możliwość doboru takich urządzeń renomowanych producentów, by instalacja fotowoltaiczna służyła nam przez kilkadziesiąt lat do wytwarzania energii solarnej na potrzeby własne lub zasilania sieci elektrycznych. Bezpieczna energia fotowoltaiczna, czyli energia solarna to inwestycja w przyszłość. Co istotne, dostępne są korzystne dotacje na fotowoltaikę oraz niskooprocentowane kredyty. Dzięki tym udogodnieniom coraz więcej gospodarstw domowych, firm oraz instytucji publicznych decyduje się na pozyskiwanie energii solarnej.

Fotowoltaika Wielkopolskie