Ogrzewanie fotowoltaiczne

Koszty ogrzewania domu stanowią poważne obciążenie budżetu. Ceny nośników energii (prąd, gaz, węgiel, drewno) cały czas rosną. Eksperci szacują, że w 2021 cena za tonę węgla kamiennego może wzrosnąć nawet o 30%, co poważnie odbije się na drastycznych podwyżkach prądu. Co zrobić, aby zapewnić odpowiedni komfort w budynku, a jednocześnie nie przepłacać? Jednym z rozwiązań może okazać się ogrzewanie fotowoltaiczne.

Czym jest ogrzewanie fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne umożliwiają wykorzystanie promieni słonecznych do produkcji własnego prądu. W Polce system o mocy 1kWh pozwala wyprodukować rocznie około 1000 kWh energii elektrycznej. Czy fotowoltaika ogrzeje dom?

Oddzielna instalacja fotowoltaiczna do ogrzewania domu jeszcze nie istnieje. Panele produkujące energię elektryczną z promieniowania słonecznego na potrzeby gospodarstwa domowego można jednak wykorzystać nie tylko do oświetlenia pomieszczeń oraz zasilania sprzętów AGD i RTV, ale także domowego systemu grzewczego. Wystarczy dobrać odpowiednie źródła ciepła (napędzane energią elektryczną), aby ogrzewanie domu z fotowoltaiki stało się możliwe. Prąd produkowany ze słońca jest tani, a jednocześnie ekologiczny, ponieważ pozwala nie nadszarpywać źródeł paliw kopalnianych oraz nie emituje do atmosfery szkodliwego CO2. W dłuższej perspektywie fotowoltaiczne ogrzewanie domu pozwala zaoszczędzić naprawdę imponujące sumy. Jakie jednak źródła ciepła najlepiej wybrać do połączenia z panelami słonecznymi?

Ogrzewanie fotowoltaiką domu – zestaw z pompą ciepła

Panele słoneczne do ogrzewania domu bardzo często są łączone z pompą ciepła (gruntową, powietrzną lub hybrydową). Są to nowoczesne urządzenia, które wykorzystują OZE do produkcji energii cieplnej. Mogą one czerpać energię z powietrza, wody lub gruntu. Nawet, gdy na zewnątrz jest siarczysty mróz, na głębokości od kilku do kilkunastu metrów wgląd ziemi lub wody panuje temperatura dodatnia. To pozwala ocieplać czynnik roboczy. Skroplony i sprężony płyn zyskuje wysoką temperaturę. Następnie dochodzi do jego skraplania – w procesie tym oddaje on energię cieplną, która może trafić do ogrzewania podłogowego.

Czynnik roboczy sprężany jest za pomocą sprężarki, która jest zasilana prądem. Jest to jednak urządzenie energochłonne, co zmniejsza oszczędności na paliwie grzewczym. Idealnym duetem dla pompy ciepła będą więc panele fotowoltaiczne. Ogrzewanie domu fotowoltaiką polega na wykorzystaniu wyprodukowanej energii do zasilania sprężarki.

Wielu inwestorów zastanawia się, czy takie rozwiązanie rzeczywiście będzie opłacalne w polskich warunkach klimatycznych. Z ogrzewania intensywnie korzystamy zimą, gdy ilość promieni słonecznych drastycznie spada, a wraz z nią zmniejsza się wydajność produkcyjna ogniw. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii w Polsce jest intensywnie promowane, co oznacza system korzystnych upustów. W praktyce nadwyżki prądu wyprodukowane wiosną oraz latem i przesłane do sieci komercyjnej można odebrać zimą. Dzięki temu fotowoltaika do ogrzewania domu pompą ciepła staje się inwestycją naprawdę korzystną finansowo.

Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika to coraz popularniejsze zestawienie.  Do dostarczania ciepła wykorzystuje się tradycyjny kocioł elektryczny. Jest to urządzenie z grzałką, która podgrzewa wodę. Następnie ciepła woda jest rozprowadzana za pomocą systemu rurek do kaloryferów.

Wysokie ceny prądu z sieci skutecznie zniechęcają wielu właścicieli budynków jednorodzinnych do instalacji kotła elektrycznego. Ogrzewanie elektryczne z paneli fotowoltaicznych pozwala uzyskać wygodny i wydajny system grzewczy, bez narażania się na ogromne rachunki drenujące portfel po zakończeniu sezonu. Panele fotowoltaiczne i ogrzewanie elektryczne to praktycznie bezobsługowy system. Kocioł oraz fotowoltaika wymagają jedynie okresowych przeglądów serwisowych.

Piec elektryczny bez problemu można połączyć zarówno z tradycyjnymi grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu można go zainstalować nie tylko w nowobudowanych domach energooszczędnych czy pasywnych, ale także w starszych budynkach, w których planowany jest remont i przeróbki. Bez zrywania podłóg i projektowania nowej instalacji można zyskać wydajne i niedrogie w utrzymaniu ogrzewanie, które doskonale wpisze się w ekologiczne trendy. Ogrzewanie elektryczne z fotowoltaiki może stać się nie tylko głównym, ale także dodatkowym źródłem ciepła (np. jako wspomaganie dla pieca na paliwo stałe czy kominka z płaszczem wodnym).

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego – maty grzewcze

W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym coraz częściej pojawia się ogrzewanie podłogowe z foliami lub matami grzewczymi. Pozwalają one wykorzystać opór prądu i w bezpośredni sposób zamienić energię elektryczną w cieplną. Instaluje się je pod panelami podłogowymi metodą „na sucho” (bez użycia kleju). Należy je ułożyć pomiędzy pianką wygłuszającą, a panelami (częścią z płaszczem aluminiowym w górę) i podłączyć do nich przewody zasilające (moc grzewcza 150 W/m2).

Maty mogą pełnić funkcję ogrzewania podstawowego lub pomocniczego w dowolnych domowych pomieszczeniach. Są one jednak zasilane prądem, a jego rosnące ceny skutecznie odstraszają wielu inwestorów. Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego z matami grzewczymi pozwala obniżyć koszty energii potrzebnej do zasilenia systemu. Maty elektryczne są bardzo efektywne, ponieważ niemal 100% energii przekształcają na ciepło. Ogrzewanie panelami słonecznymi i matami ma jeszcze jedną ważną zaletę – taka instalacja nie powoduje ruchu powietrza, dzięki czemu jest bardzo przyjazna dla alergików.

Ile paneli słonecznych potrzeba do ogrzania domu?

Zastanawiasz się, ile paneli fotowoltaicznych do ogrzania domu jest potrzebne? Najlepiej przed montażem fotowoltaiki zlecić audyt energetyczny i wskazać, że ogniwa mają produkować również prąd potrzebny do zasilania sprężarki pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego. Eksperci wyliczą zapotrzebowanie energetyczne konkretnego gospodarstwa domowego i dobiorą optymalną moc systemu. W projekcie pojawią się dokładne wskazania, ile potrzeba paneli fotowoltaicznych do ogrzania domu i zapewnienia prądu na potrzeby domowników. Warto podkreślić, że już niewielka instalacja fotowoltaiczna o mocy 3-4 kW jest w stanie efektywnie zasilić pompę ciepła (przy przeciętnym nasłonecznieniu).

Ogrzewanie fotowoltaiczne – cena i opłacalność

Fotowoltaika i ogrzewanie to duet, który najczęściej rozważany jest ze względów ekonomicznych. Ogrzewanie elektryczne z paneli słonecznych pozwala zyskać komfort, który zapewniają instalacje elektryczne, bez konieczności przepłacania za prąd. Wysoka cena energii elektrycznej i jej prognozy stałego wzrostu mogą skutecznie odstraszać. Ogrzewanie panelami fotowoltaicznymi to koszt, który nie przekracza około 1 100 zł rocznie.

Najniższe rachunki można zyskać łącząc panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu z pompą ciepła (roczny koszt może tutaj zamknąć się nawet w około… 230 zł). Należy jednak wziąć pod uwagę bardzo wysoki koszt początkowy takiej inwestycji. Średnio za zakup i montaż podstawowego modelu gruntowej pompy ciepła trzeba zapłacić 60 tys. zł. W starszym budownictwie dodatkowe koszty generuje remont i położenie ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie z paneli fotowoltaicznych i mat grzewczych jest nieco tańsze (średni koszt takiej inwestycji powinien zamknąć się w około 48 tys. zł). Roczny koszt ogrzewania za pomocą prądu kupowanego z sieci komercyjnej to około 4500 zł. Fotowoltaika i zasilanie mat grzewczych energią własnej produkcji pozwala obniżyć rachunek do… 500 zł rocznie.

Ogrzewanie fotowoltaiczne wykorzystujące kocioł elektryczny to najbardziej elastyczne rozwiązanie, ponieważ piec bez problemu będzie współpracował z działającą już w domu instalacją wodną C.O. Roczny koszt zasilania kotła energią z sieci to około 7000 zł. Panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu pozwalają wydatek ten obniżyć do około 700-800 zł rocznie. Początkowy koszt inwestycji to około 55 tys. zł.

Fotowoltaika, a ogrzewanie domu – zalety

Ogrzewanie panelami fotowoltaicznymi pozwala:

  • zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery,
  • obniżyć koszty grzewcze,
  • zaoszczędzić czas – ogrzewanie elektryczne jest praktycznie bezobsługowe,
  • zwiększyć komfort – bez problemu można ustawiać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach,
  • uniknąć sprzątania – instalacje elektryczne nie wymagają posiadania kotłowni, składowania paliw i borykania się z zabrudzeniami powodowanymi np. przez węgiel.

Panele fotowoltaiczne a ogrzewanie domu – kiedy warto?

Ogrzewanie domu z paneli fotowoltaicznych połączone z pompą ciepła, matami grzewczymi lub kotłem elektrycznym najłatwiej jest wdrożyć w nowych budynkach energooszczędnych i pasywnych. Bardzo ważne jest, aby obiekt posiadał dobrą izolację cieplną, która zapewnia wysoki wskaźnik efektywności energetycznej. Oczywiście ogrzewanie fotowoltaiczne sprawdzi się także dla każdego inwestora, któremu zależy na trosce o środowisko naturalne i chce mieć realny wpływ na jakość powietrza poprzez wdrażanie rozwiązań ekologicznych opartych o OZE.

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z długoletniego doświadczenia naszej firmy! Działamy na terenie Wielkopolski już od ponad 25 lat!