Program czyste powietrze

W ostatnich latach walka z zanieczyszczonym powietrzem stała się priorytetem. Problem ten dotyczy wielu obszarów Polski, dlatego skłonił władze naszego państwa do podjęcia szeregu działań.

Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie programu „Czyste Powietrze”, mającego na celu zredukowanie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych.

„Czyste Powietrze” – program sprzyjający poprawie jakości powietrza w Polsce

Fotowoltaika dla rolnictwa ZUEA Białowski

Program „Czyste Powietrze” działa od 2018 roku i cieszy się ogromną popularnością. Zachęca mieszkańców Polski do zastąpienia przestarzałych pieców nowymi, ekologicznymi systemami ogrzewania, a także do przeprowadzenia termomodernizacji budynków, co ma na celu zminimalizowanie strat ciepła.

Do 21 czerwca 2024 roku, w ramach programu „Czyste Powietrze”, przyznano dofinansowania o łącznej wartości 11 057 723 395 zł.

Dofinansowanie, „Czyste Powietrze” – na co można otrzymać?

W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać wsparcie finansowe na:


• audyt energetyczny;
• mikroinstalację fotowoltaiczną;
• instalację CO i CWU;
• wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła;
• wymianę drzwi, okien oraz bramy garażowej;
• wymianę kotła na paliwo stałe na innowacyjne źródło ciepła;
• ocieplenie podłóg, stropu i ścian.


Ponadto od 22 kwietnia 2024 roku będzie można otrzymać dofinansowanie pomp ciepła, kotłów na pellet i zgazowujących drewno, jednak wyłącznie tych, które zostały umieszczone na liście zielonych urządzeń oraz materiałów. Oznacza to, że wsparcie finansowe będzie przyznawane tylko na certyfikowane sprzęty, przebadane w specjalistycznych placówkach laboratoryjnych.

Program „Czyste Powietrze” – warunki

Program „Czyste Powietrze” jest skierowany do osób, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych bądź lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych, mających odrębną księgę wieczystą. Jednak to nie jedyne warunki otrzymania dofinansowania.

Osoba starająca się o wsparcie finansowe musi również spełniać określone kryteria dochodowe. Wysokość dochodów wnioskodawcy i ewentualnie jego współlokatorów jest kluczowa przy ocenie zdolności do uzyskania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”.

Program „Czyste Powietrze” – jak się ubiegać o dofinansowanie?

Wiele osób interesuje się programem „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie, jakie można uzyskać, jest formą wsparcia mającą na celu ułatwienie inwestycji w ekologiczne systemy ogrzewania oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Jak starać się o to dofinansowanie? Przede wszystkim należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie, za pośrednictwem banku lub przez internet. Aktualny wniosek, załączniki i instrukcję wypełniania tych dokumentów można z łatwością znaleźć w serwisie Gov.pl.

Osoby starające się o dofinansowanie muszą przygotować księgę wieczystą lub dokument potwierdzający prawo własności domu. Dodatkowo w sytuacji zaistnienia współwłasności niezbędna jest zgoda każdego ze współwłaścicieli. Natomiast w przypadku małżeństwa z ustawową wspólnotą majątkową potrzebne są podpisy i dane współmałżonka.

Ponadto trzeba pamiętać, że jeśli osoba ubiega się o podwyższone lub najwyższe dofinansowanie, musi przedłożyć skan zaświadczenia upoważniającego do otrzymania wyższej kwoty.

„Czyste Powietrze” – pomoc w ubieganiu się o dofinansowanie

Osoby, które są zainteresowane inwestycją w fotowoltaikę, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Nie tylko dostarczamy i montujemy instalacje, ale również gwarantujemy profesjonalne doradztwo podczas ubiegania się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.