Nie ma chyba osoby, która lubi przebywać długo w pomieszczeniach, w których panuje niekomfortowa temperatura – czyli jest w nich zbyt zimno lub zbyt gorąco. Właśnie z tego względu od lat rozwijamy technologie, które pozwalają nam na regulowanie temperatury we wnętrzach wedle własnych upodobań. Latem najczęściej wykorzystujemy klimatyzację, zaś zimą – system ogrzewania. Tych drugich jest całkiem szeroki wybór – m.in. od miejskiego centralnego ogrzewania, przez piece gazowe, kominy na drewno, piece węglowe, przez ogrzewanie elektryczne aż po pompy ciepła.
To właśnie to ostatnie rozwiązanie cieszy się obecnie sporą popularnością wśród wielu osób decydujących się na zmianę źródła ciepła w domu lub stawiających nowe budynki. Pompy ciepła charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością i skutecznością, a do tego są ekologiczne, gdyż nie wykorzystują żadnych konwencjonalnych paliw. Co więcej – można zasilać je z użyciem instalacji fotowoltaicznej, co jeszcze bardziej obniża koszta eksploatacji i zmniejsza ich ślad węglowy.
Na rynku dostępne jest obecnie wiele rodzajów pomp ciepła, które różnią się od siebie możliwościami i nie tylko. Jako profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem wiemy, jak skomplikowany może być wybór właściwego rozwiązania do domu przy tak szerokim asortymencie. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować specjalny poradnik, w którym opisujemy rodzaje pomp ciepła, przedstawiamy ich różnice, a także argumentujemy, dlaczego inwestycja w pompę ciepła to dobre rozwiązanie. Jeżeli planujesz zakup pompy ciepła, to wiedza zawarta w poniższym artykule może okazać się dla Ciebie przydatna. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do lektury naszego wpisu.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Obserwując rynek można bardzo łatwo zauważyć, jak dużo jest rodzajów pomp ciepła – split, monoblok, pompa gruntowa, pompa powietrzna i wiele więcej. Rodzaje pomp ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze także różnią się między sobą.
Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych, czyli tzw. split, to jest to termin odnoszący się do samej konstrukcji pompy. Wymienić możemy m.in. monoblok, czyli pompę, w której wszystkie kluczowe elementy są zamknięte w jednej zewnętrznej jednostce, jak i właśnie split, czyli rozwiązanie, w którym mamy podział na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Pompy gruntowe, jak sama nazwa wskazuje – pobierają ciepło z gruntu, natomiast powietrzne – z powietrza. Istnieje również podział ze względu na to, co ma ogrzewać pompa. Pompy powietrze-powietrze zaprojektowane są tak, aby zapewniały jak najlepszą wydajność podczas ogrzewania pomieszczeń. Pompy powietrze-woda są z kolei zaprojektowane dodatkowo pod ogrzewanie wody znajdującej się w instalacji wodnej domu.
Wybór jest więc bardzo szeroki, co może sprawić problemy z podjęciem decyzji co do wyboru konkretnego rozwiązania.
Rodzaje pomp ciepła powietrznych – opinie
Osoby, które zdecydowały się na pompy ciepła – powietrzne i nie tylko – często dzielą się swoimi opiniami na temat wybranych przez siebie rozwiązań. Poza ogólnymi pochwałami dotyczącymi wydajności i oszczędności płynących z użytkowania pompy ciepła, użytkownicy poszczególnych rodzajów wymieniają się między sobą spostrzeżeniami, poznając wady i zalety swoich, jak i alternatywnych opcji. Warto z takimi opiniami zapoznać się przed zakupem – pozwoli to dokonać wyboru najbardziej dopasowanego do swoich oczekiwań i wymagań.
Pompy ciepła – rodzaje a ceny
Kwestią, która bardzo interesuje osoby chcące nabyć pompę ciepła do swojego domu, jest oczywiście to, ile takie urządzenie będzie kosztować. Ceny pomp ciepła dostępnych na rynku są bardzo różne, a wpływ na nie ma wiele czynników, takich jak wykorzystane technologie, wydajność, możliwości, materiały, z których powstało urządzenie, długość gwarancji i oczywiście renoma producenta. Można jednak nabyć wysokiej jakości rozwiązania w atrakcyjnych cenach, co często przekonuje nowych odbiorców tego typu rozwiązań.
Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?
Po pierwsze – oszczędności. Początkowy wydatek na pompę ciepła może wydawać się wysoki, jednak bardzo szybko się zwróci, kiedy nie będziemy musieli kupować zapasów paliwa czy opłacać rachunków za prąd lub gaz. Po drugie – ekologia. Pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych gazów do atmosfery podczas pracy. Co więcej – wykorzystują one ciepło z powietrza lub z ziemi, a więc pochodzące z naturalnych źródeł. Pompa ciepła może służyć też nie tylko do ogrzania pomieszczeń, ale także wody w instalacji wodnej znajdującej się w domu. Widać więc wyraźnie, że jest to dobre rozwiązanie, które ma wiele zalet.
Jeżeli jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła w Twoim domu, to skontaktuj się z fachowcami – takimi jak my. Pomożemy wybrać odpowiednie urządzenie dla Twoich potrzeb, wykonamy niezbędne prace przyłączeniowe i instalacyjne, a także zapewnimy pełen serwis pompy w razie takiej potrzeby. Z chęcią udzielimy też wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące pomp ciepła. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do kontaktu.