Dobry projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać indywidualny dobór nie tylko falownika czy modułów, ale również przewodów. Tylko wówczas będziemy mieć pewność jej efektywnego, bezproblemowego działania w danej lokalizacji i w konkretnych warunkach.
Osoby zastanawiające się, jaki kabel do fotowoltaiki wybrać, nierzadko upatrują okazji do oszczędności właśnie w tym zakresie. Tymczasem nieodpowiednio dobrany przewód może powodować wiele problemów podczas użytkowania – w tym wywoływać wyłączanie się instalacji ze względu na zbyt wysokie napięcie.
Jaki przewód do fotowoltaiki wybrać?
Wśród przewodów występujących w instalacji fotowoltaicznej należy wymienić te, którymi płynie prąd z modułów do falownika, jak również kable łączące moduły i ich ciągi.
Pytając o to, jaki przewód do fotowoltaiki powinniśmy wybrać, pytamy tak naprawdę o jego przekrój – jeśli będzie on zbyt mały, możemy napotkać problemy w postaci straty energii. Natomiast zbyt duży przekrój wpłynie na wyższy koszt całej instalacji. Ten parametr ma niebanalne znaczenie dla wydajności, a także bezpieczeństwa systemu, jako że stopień jego dopasowania przekłada się na ryzyko przegrzewania się przewodów.
Zastanawiając się, jaki kabel do fotowoltaiki będzie odpowiedni, powinniśmy wziąć pod uwagę dwie kwestie – moc instalacji oraz odległość dzielącą falownik od paneli. Wzór na obliczanie przekroju w milimetrach kwadratowych prezentuje się następująco – należy pomnożyć długość kabla w metrach przez natężenie prądu IMpp w amperach. Dalej otrzymany wynik trzeba podzielić przez iloczyn napięcia obwodu UMPP w woltach, przewodność właściwą materiału oraz 0,01, czyli dopuszczalne straty.
Obliczając, jakie kable do fotowoltaiki sprawdzą się w naszym przypadku, pamiętajmy, że dopuszczalne natężenie prądu powinno być wyższe niż maksymalna wartość elektryczności, która rzeczywiście będzie przepływać przez przewód.
Jaki kabel do fotowoltaiki 10 kW?
Jeśli zastanawiamy się, jaki kabel do fotowoltaiki 10 kW będzie odpowiedni, korzystając z wyżej przytoczonego wzoru, otrzymamy wynik na poziomie 6 milimetrów kwadratowych. To zalecany przez specjalistów przekrój, który zapewnia z jednej strony odpowiednią wydajność instalacji, z drugiej zaś bezpieczeństwo jej funkcjonowania.
Odpowiednio dla fotowoltaiki 5 kW powinniśmy dobrać kabel o przekroju 4 milimetrów kwadratowych.
Jakie kable do fotowoltaiki? Norma PN EN 50618:2015-03
W przypadku kabli do fotowoltaiki została opracowana specjalna norma PN EN 50618:2015-03, którą muszą spełniać. Zgodnie z nią przewody powinny cechować się wysokim stopniem odporności na uszkodzenia mechaniczne, warunki pogodowe, wilgoć i wodę, promieniowanie UV, a także różnego rodzaju chemikalia. Co więcej, w obliczu pożaru tego rodzaju kabel nie może emitować toksycznego gazu ani dymu.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki kabel do fotowoltaiki wybrać, zorientujemy się, czy posiada takie oznaczenia, jak CE, UL oraz TUV. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane, wysokiej jakości przewody powinny posiadać żywotność na poziomie powyżej 25 lat.
Jaki kabel do fotowoltaiki do uziemienia instalacji?
Tworząc instalację fotowoltaiczną, musimy również dobrać odpowiedni kabel do jej uziemienia. W tym kontekście mają znaczenie takie czynniki, jak specyfika instalacji oraz klasa zabezpieczeń SPD.
Najczęściej zakłada się, że w przypadku połączeń z główną szyną przekrój powinien wynosić co najmniej 6 milimetrów kwadratowych, choć w niektórych sytuacjach wspomniana wcześniej klasa zabezpieczeń wymaga, by było to przynajmniej 16 milimetrów kwadratowych. W przypadku połączeń mechanicznych należy postawić na przewody o przekroju wynoszącym co najmniej 4 milimetry kwadratowe.
Myśląc nad tym, jakie kable do fotowoltaiki wybrać, nie warto szukać oszczędności – ich jakość i dopasowanie mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo, wydajność oraz stabilność pracy instalacji. Niedopasowanie czy niska jakość mogą natomiast zwiększać ryzyko wystąpienia uszkodzeń oraz pożarów w jej obrębie, a także doprowadzać do powstawania łuku elektrycznego.