Osoby, które planują zakup fotowoltaiki, powinny pamiętać, że wybór paneli to jeszcze nie wszystko. Żeby instalacja mogła produkować prąd zdatny do wykorzystania w domu lub obiekcie firmowym, potrzebny jest jeszcze falownik (inaczej inwerter fotowoltaiczny). Czym jest falownik i jaki model wybrać do swojego systemu fotowoltaiki?
Jak działa falownik?
Falowniki to urządzenia, które przetwarzają prąd stały w zmienny. Innymi słowy, falowniki służą do zamiany prądu generowanego przez panele słoneczne w prąd, który może być używany do zasilania urządzeń elektrycznych w budynkach. Bez odpowiedniego inwertera korzystanie z prądu produkowanego przez systemy fotowoltaiki nie jest możliwe. Firmy zajmujące się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych przeważnie mają w swojej ofercie falowniki dopasowane do oferowanych przez nie systemów.
Jak wybrać falownik do fotowoltaiki?
Istnieje kilka rodzajów falowników do fotowoltaiki. Inwertery fotowoltaiczne można podzielić na:
- mikroinwertery,
- falowniki łańcuchowe (stringowe).
Falowniki łańcuchowe dzielą się dodatkowo na falowniki sieciowe oraz wyspowe.
Mikroinwertery montowane są na pojedynczych panelach lub grupie kilku (maksymalnie czterech) paneli. Falowniki stringowe mogą obsługiwać większą ilość modułów, z tego powodu wykorzystywane są do pracy z całymi zespołami paneli słonecznych, połączonymi ze sobą tak zwanymi stringami – czyli specjalnym okablowaniem. Moc falownika łańcuchowego musi zostać dobrana do ilości obsługiwanych modułów.
Decydując się na fotowoltaikę w Wielkopolsce wykorzystującą falownik stringowy, konieczne jest dobranie miejsca odpowiednio nasłonecznionego i oddalonego od obiektów mogących rzucać cień (np. drzew), ponieważ inwertery tego typu działają najwydajniej w momencie, gdy żaden z paneli nie jest zacieniony.
Jeżeli nie jesteś pewien, jaki falownik najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego systemu fotowoltaicznego, powinieneś skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą urządzeń, który z pewnością doradzi Ci w wyborze.