Panele fotowoltaiczne to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, które obecnie cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród gospodarstw domowych, ale również firm. Wiele osób zastanawia się jednak, czy fotowoltaika zimą działa równie efektywnie, co w okresie wiosenno-letnim.
Czy niskie temperatury i pochmurne dni oznaczają, że instalacja w tym czasie staje się bezużyteczna? W przygotowanym przez nas wpisie rozwinęliśmy tak interesujący temat, by rozwiać wątpliwości naszych czytelników.
Fotowoltaika – jak działa w zimie?
Jeden z najczęściej powielanych mitów na temat wydajności paneli fotowoltaicznych w zimie brzmi, że w chłodniejszych miesiącach instalacja przestaje działać. Nic bardziej mylnego!
Urządzenia produkują energię przez cały rok, ponieważ kluczowym czynnikiem wpływającym na ich działanie nie jest temperatura, a nasłonecznienie. Mimo iż w okresie zimowym mamy mniej słońca, to nie jest to równoznaczne, z tym że panele stają się bezużyteczne.
Co prawda ich wydajność może być niższa niż latem, jednak nie musimy obawiać się, że sprzęt przestanie działać.
Przykładowe dane z produkcji instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kWp:

Fotowoltaika w zimie – co warto wiedzieć?
Choć wydajność paneli fotowoltaicznych zimą może być mniejsza niż latem, to nadal są one opłacalnym rozwiązaniem, które przyniesie nam wiele korzyści. Na ich pracę w chłodniejsze dni wpływa szereg czynników, takich jak krótsze dni i mniejsza ilość światła, co może prowadzić do zmniejszenia ilości wytwarzanej energii, jednak nie sprawia, że panele przestają ją całkowicie produkować.
Nagromadzony śnieg lub lód mogą tymczasowo blokować dostęp światła, aczkolwiek w wyniku nachylenia instalacji, śnieg zazwyczaj szybko spada z modułów. Dodatkowo cienka warstwa może działać jak lustro, skutecznie odbijając światło i zwiększając jego dostępność.
Panele słoneczne w zimie – jak poprawić wydajność systemu?
W celu poprawy efektywności fotowoltaiki zimą możemy zastosować kilka przydatnych rozwiązań. W pierwszej kolejności powinniśmy systematycznie kontrolować czystość instalacji, na bieżąco usuwając z jej powierzchni nagromadzony śnieg.
Warto również zadbać o odpowiednie ustawienie modułów, ponieważ panele zamontowane pod większym kątem są mniej podatne na gromadzenie śniegu. Jednak to kwestia, którą musimy omówić z ekspertami, posiadającymi wiedzę na temat montażu.
Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w magazyn energii, ponieważ zgromadzone w okresie letnim nadwyżki, mogą zostać przez nas wykorzystane w chłodniejsze dni. Ponadto przy dokonywaniu wyboru musimy pamiętać, że fotowoltaika powinna zostać dostosowana do rocznego zużycia energii.
Gdzie zamówić panele fotowoltaiczne i ich montaż?
Planując montaż paneli fotowoltaicznych, warto korzystać z oferty ZUEA Białowski. To firma z bogatym doświadczeniem w branży, wynoszącym ponad 25 lat. Jesteśmy certyfikowanym instalatorem producenta Solar Edge, a nasze wykwalifikowane ekipy monterskie do każdego zlecenia podchodzą z zaangażowaniem i maksymalną uwagą.
Zapewniamy gwarancję modułów fotowoltaicznych na 30 lat, a inwerterów fotowoltaicznych na 25 lat, co świadczy o jakości i niezawodności proponowanych przez nas rozwiązań.
Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?
Istnieje wiele korzyści inwestycji w fotowoltaikę w zimie. Opinie na temat technologii są niezwykle pozytywne, dzięki czemu pomimo mniejsze wydajności w chłodniejsze, pochmurne dni, panele nadal zapewniają nam oszczędność na rachunkach za prąd. Kluczowe jest odpowiednie ustawienie systemu oraz dobór optymalnej mocy, aby osiągnąć maksymalną efektywność przez cały rok.
Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie? Podsumowanie
Fotowoltaika jest znakomitym wyborem dla każdego z nas, kto pragnie uzależnić się od rosnących cen energii elektrycznej oraz korzystać z odnawialnych źródeł. W okresie zimowym potencjalny uzysk zazwyczaj spada do kilkudziesięciu kilowatogodzin na miesiąc, podczas gdy latem instalacja o mocy 1 kWp jest w stanie wyprodukować nawet około 160-180 kWh energii. Mimo tego inwestycja nadal jest opłacalna, skutecznie pozwalając nam obniżyć rachunki za prąd.