Fotowoltaika zdobywa coraz większą popularność. Jest wybierana zarówno przez właścicieli domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorców. Systemy fotowoltaiczne nie tylko pozwalają uniezależnić się od dostawców prądu, ale również umożliwiają obniżenie rachunków za energię elektryczną. A to tylko część zalet, które przekonują do inwestycji.
Jednak wiele osób rozważających instalację tej technologii zastanawia się, jak łączyć panele fotowoltaiczne, aby działały w odpowiedni sposób. Ten artykuł ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości i dostarczenie praktycznych informacji na temat efektywnego spinania modułów.
Jak połączyć panele fotowoltaiczne?
Istnieją dwa sposoby na połączenie paneli fotowoltaicznych:
Łączenie równoległe
W przypadku tej metody zachodzi konieczność połączenia ze sobą wszystkich przewodów oznaczonych tym samym symbolem (plusy z plusami, a minusy z minusami). W efekcie napięcie w obwodzie pozostaje takie samo jak wartość pojedynczego modułu, ale natężenie prądu ze wszystkich paneli jest sumowane.
Łączenie równoległe pozwala na skuteczne zwiększenie wydajności energii elektrycznej. Wykorzystywane jest przede wszystkim w instalacjach niskonapięciowych, gdzie każdy moduł ma osobny inwerter. Tego rodzaju połączenie stosuje się również w instalacjach o dużej mocy, w przypadku których zachodzi konieczność zespolenia kilku łańcuchów i użycia falowników o większym zakresie prądu wejściowego.
Łączenie szeregowe
To metoda, która polega na połączeniu przewodów w taki sposób, aby plusy były zespolone z minusami. Dzięki temu rozwiązaniu w każdym z obwodów rośnie napięcie, a natężenie w pojedynczym stringu utrzymuje taki sam poziom, jak w jednym module.
Łączenie szeregowe paneli umożliwia osiągnięcie wyższej sprawności inwertera i całego systemu fotowoltaicznego.
Jak łączyć panele fotowoltaiczne? Którą metodę wybrać?
To, jak połączyć dwa panele fotowoltaiczne – szeregowo czy równolegle – zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jaki typ falownika zamierzasz wykorzystywać, a także od Twoich planów dotyczących rozbudowy systemu. Przed wyborem metody warto zapoznać się również z zaleceniami producenta falowników.
Zarówno łączenie równoległe, jak i szeregowe ma swoje zalety. Dlatego przed wyborem rozwiązania warto przemyśleć swoje indywidualne potrzeby oraz skontaktować się ze specjalistami od fotowoltaiki – takimi jak my.
Łączenie równoległe paneli fotowoltaicznych – dlaczego warto?
Łączenie równoległe paneli fotowoltaicznych ma wiele zalet. Przede wszystkim doskonale sprawdza się, gdy część instalacji jest zacieniona. Wynika to z faktu, iż w przypadku tego połączenia każdy moduł fotowoltaiczny działa niezależnie. Oznacza to, że nawet jeśli jeden z paneli zostanie uszkodzony czy zanieczyszczony, to pozostałe pracują z niezmienną wydajnością.
Ponadto łączenie równoległe paneli zapewnia możliwość rozbudowy instalacji i bezproblemowej wymiany modułów. Dużą zaletą tego rozwiązania jest również fakt, iż minimalizuje ryzyko wystąpienia łuku elektrycznego. Dzieje się tak, gdyż w systemach łączonych równolegle przepływa prąd o niższym napięciu.
Łączenie szeregowe paneli fotowoltaicznych – zalety tego rozwiązania
Szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych również ma swoje zalety! Przede wszystkim redukuje straty energii. Wynika to z faktu, iż w przypadku tego sposobu stosuje się mniejsze przekroje przewodów.
Ponadto rozwiązanie szeregowe gwarantuje wysoką wydajność systemu. W łączeniu szeregowym napięcie we wszystkich obwodach jest zwiększone, dzięki czemu cała instalacja działa efektywniej.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą paneli fotowoltaicznych w Wielkopolsce.