jak myć panele fotowoltaiczne?

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Bezobsługowość to jedna z zalet, które przekonują właścicieli gospodarstw domowych, firm i rolników do zainwestowania w instalację fotowoltaiczną. Należy jednak pamiętać, że choć na co dzień panele nie wymagają naszej uwagi, powinniśmy pamiętać o ich regularnej konserwacji oraz odpowiednim myciu, aby zapobiec spadkowi ich wydajności.

W związku z tym powstaje wiele wątpliwości dotyczących tego, jak myć panele fotowoltaiczne, czy można to robić samemu, a także, z jakich akcesoriów i produktów czyszczących należy skorzystać.

Jak myć panele fotowoltaiczne i dlaczego warto to robić?

Wskutek osadzania się pyłów, substancji organicznych i innych zanieczyszczeń istnieje ryzyko obniżenia wydajności paneli nawet o 20%.

Co więcej, częściowe ich zacienienie może doprowadzić do powstania tak zwanych hotspotów, czyli nadmiernie nagrzanych fragmentów ogniw, które w rezultacie ulegają degradacji. Dzieje się tak dlatego, że moduły niemające dostępu do słońca zaczynają czerpać energię z tych ogniw, które cechują się wyższą wydajnością. Zatem – jak myć panele fotowoltaiczne?

Jak myć panele fotowoltaiczne na dachu – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

W przeważającej ilości przypadków panele instalowane są na dachach budynków. Oznacza to, że uzyskanie do nich bezpośredniego dostępu, na przykład w celu przeprowadzenia czyszczenia, wiąże się z niemałym ryzykiem. Jeżeli zastanawiasz się, jak myć panele na fotowoltaiczne na dachu samodzielnie, musisz pamiętać o zapoznaniu się z zasadami BHP dotyczącymi pracy na wysokości, a także zadbać o odpowiednie zabezpieczenia.

Z tych względów nierzadko zaleca się, aby skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu pracach. Jest to korzystne rozwiązanie również pod tym kątem, że czyszczenie paneli wymaga posiadania odpowiednich akcesoriów oraz specjalistycznych środków, aby przebiegło z jednej strony skutecznie, a z drugiej – bez ryzyka uszkodzenia ogniw.

Jak myć panele fotowoltaiczne? Niezbędne akcesoria

Jeżeli dostęp do paneli nie jest utrudniony i zadbasz o swoje bezpieczeństwo, z powodzeniem możesz wyczyścić je samodzielnie. W tym celu musisz jednak zaopatrzyć się w miękką gąbkę – pod żadnym pozorem nie wolno używać twardych szczotek, myjki ciśnieniowej bądź innych akcesoriów, które mogłyby potencjalnie zarysować lub poważniej uszkodzić powierzchnię ogniw.

Oprócz tego należy przygotować wodę destylowaną lub demineralizowaną, a jeśli zabrudzenia są znaczne – specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia instalacji. Jeżeli zastanawiasz się, jak myć panele fotowoltaiczne, koniecznie zapoznaj się również z naszymi wskazówkami dotyczącymi tego, czego nie wolno robić podczas takich prac, a także kiedy nie należy ich wykonywać.

Jak często myć panele fotowoltaiczne? Kiedy i jak nie powinno się tego robić?

Nasi klienci nierzadko pytają nas również o to, jak często myć panele fotowoltaiczne. Przyjmuje się, że wystarczy wykonanie czyszczenia 2 razy w roku – najlepiej to uczynić wczesną wiosną i jesienią. Wynika to z faktu, że paneli nie wolno czyścić, gdy są nagrzane. W związku z tym należy również odpowiednio dobrać porę ich czyszczenia – optymalnymi wyborami są z tego względu ranek oraz wieczór.

Kwestia tego, jak myć panele fotowoltaiczne na dachu, wymaga także powiedzenia o tym, czego należy unikać, jeśli zdecydujesz się na samodzielne przeprowadzenie takich prac. Przede wszystkim po panelach nie należy chodzić, a także myć ich w okresie zimowym. Co więcej, nie wolno w tym celu wykorzystywać zwykłego płynu do mycia szyb czy wody z kranu, która może doprowadzić do osadzania się kamienia wapiennego.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą paneli fotowoltaicznych w Wielkopolsce.