Fotowoltaika i pompy ciepła

Jak łączyć fotowoltaikę i pompy cieplne?

Osoby, którym zależy na równocześnie przyjaznej dla środowiska i taniej energii przeważnie decydują się na montaż fotowoltaiki lub pomp ciepła. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oba te rozwiązania można połączyć, by w pełni czerpać korzyści z pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Jak łączyć ze sobą panele fotowoltaiczne i pompy ciepła?

Jakie korzyści daje połączenie fotowoltaiki i pomp ciepła?

Pompa ciepła to jeden z najtańszych i najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzanie budynku – nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli nieruchomości w Polsce decyduje się na jej instalację.

Niestety, pomimo wszystkich swoich zalet, pompy ciepła mają także wadę: aby efektywnie ogrzewać dom, urządzenie wymaga wsparcia zasilanej energią elektryczną sprężarki. Przyjmuje się, że pompy ciepła zużywają przeciętnie pomiędzy 2000 a 3000 kWh do ogrzania 100 m2 powierzchni. Do tych wartości należy także doliczyć około 1000 kWh potrzebnych do pogrzania wody zużywanej np. do kąpieli.

Na szczęście możliwe jest zoptymalizowanie działania pompy, a tym samym jeszcze większa oszczędność. Dzięki instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna niezbędna do zasilania sprężarki może być pozyskiwana z energii słonecznej. Oznacza to niższe koszty i niższą emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki połączeniu fotowoltaiki i pompy ciepła?

Szacuje się, że średnie roczne koszty ogrzewania połączeniem paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła wynoszą poniżej 300 zł rocznie dla budynku o powierzchni 100 m2. Oznacza to, że ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest około 5 razy tańsze, niż ogrzewanie gazowe i nawet 10 razy tańsze, niż ogrzewanie elektryczne! Warto też dodać, że cena energii odnawialnej – w przeciwieństwie do cen paliw ciekłych, gazowych lub stałych – nie zależy od czynników zewnętrznych (takich jak inflacja lub sytuacja polityczna na świecie), dlatego właściciele systemów hybrydowych nie muszą obawiać się rosnących kosztów. Sprawdź więcej na temat ogrzewania fotowoltaicznego!