Jak działa fotowoltaika?

Jak działa fotowoltaika?

O korzyściach płynących z montażu paneli fotowoltaicznych nie trzeba zbyt wiele mówić. To swoista oszczędność finansowa, a więc zalety są zupełnie oczywiste. Każdy z pewnością przynajmniej raz widział, jak wygląda fotowoltaika. A zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób wytwarza energię elektryczną? Dowiesz się o tym poniżej.

Fotowoltaika – co to takiego?

Zacznijmy od początku. Ogólnie rzecz biorąc, sama fotowoltaika to dziedzina nauki trudniąca się konwersją promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Potocznie w ten sposób określa się panele, które widujemy na dachach budynków lub na rozległych terenach (tzw. farmach). Można więc stwierdzić, że instalacje fotowoltaiczne to niejako owoc fotowoltaiki rozumianej jako nauka.

Działanie paneli fotowoltaicznych, czyli jak z promieni słonecznych powstaje prąd

Zajmując się fotowoltaiką w Wielkopolsce, często słyszymy to pytanie. Oczywiście w całym procesie kluczową rolę odgrywają instalacja fotowoltaiczna i słońce. Promienie słoneczne, a raczej ich fotony, padają na panele (ich ogniwa). Wówczas dochodzi do pobudzenia elektronu, tzn. wprawienia go w ruch. To zjawisko powoduje, że zostaje wygenerowana energia elektryczna.

Powyższy proces wiąże się z powstaniem prądu stałego. Następnie zostaje on przekształcony na prąd zmienny. Dzieje się to w tzw. falowniku. Właśnie z tego rodzaju energii elektrycznej korzystamy w budynkach. Jeżeli jednak instalacja wygeneruje więcej prądu, niż wynosi zapotrzebowanie domowników, jest on transferowany do sieci elektrycznej.

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na ilość generowanej energii. Oczywiście najważniejszy jest poziom nasłonecznienia. Znaczenie odgrywa również sposób i poprawność montażu, moc paneli, ich specyfikacja, a także stan techniczny.