Wiele osób planujących potencjalną inwestycję w fotowoltaikę zastanawia się, jak długo działają panele fotowoltaiczne. Ich żywotność ma bezpośrednie przełożenie na opłacalność instalacji, a w związku z tym jest ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o zakupie. Choć żywotność paneli fotowoltaicznych różni się oczywiście między modelami poszczególnych producentów, długość ich eksploatacji z pewnością jest satysfakcjonująca. Ile wynosi?
Jak długo działają panele fotowoltaiczne?
Częstym pytaniem naszych klientów chcących zainwestować w fotowoltaikę, jest żywotność paneli fotowoltaicznych. Pragniemy podkreślić, że modele oferowanych przez nas marek wyróżniają się w tej kwestii ze względu na swoją wysoką jakość wykonania. Ma ona ogromny wpływ na żywotność i jest potwierdzona określonymi certyfikatami. Według ekspertów panele mogą być eksploatowane przez co najmniej 25-30 lat, a okres użytkowania można dodatkowo wydłużyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji i serwisowi. Co ważne, panele wyposażone w folię wysokiej jakości zachowują po tym czasie nawet ponad 90 procent swojej mocy wyjściowej.
Wydajność paneli fotowoltaicznych – co musisz wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne wysokiej jakości, takie jak te dostępne w naszym katalogu, cechują się z jednej strony dłuższą żywotnością, z drugiej zaś mniejszym spadkiem wydajności na przestrzeni lat. Szacuje się, że spadek wydajności w przypadku starszych modeli wynosi około pół procenta w skali roku, co oznacza, że nowoczesne panele tracą ją wolniej. Warto mieć także na uwadze, że na wydajność paneli fotowoltaicznych mają również wpływ warunki pogodowe obecne w danym regionie – w związku z tym, że w Polsce nie doświadczamy raczej ekstremalnych warunków, obserwujemy niewielkie straty na wydajności.
Ile wytrzymują panele fotowoltaiczne?
Choć panele tworzone są z bardzo solidnych materiałów, one również mają swoje ograniczenia wytrzymałości. Przykładowo, przeciętne modele są odporne na działanie wiatru o prędkości 130 kilometrów na godzinę. W niektórych regionach Polski, takich jak Karpaty, obciążenie wiatrem może być jednak większe, co wymaga postawienia na moduły o wzmocnionej odporności. Podobnie dzieje się w miejscach o większym ryzyku obciążenia śniegiem czy znajdujących się w obrębie szlaków gradowych. Przyjmuje się, że przeciętny panel powinien wytrzymać nacisk wynoszący 550 kilogramów na metr kwadratowy oraz uderzenie gradu o średnicy 25 milimetrów, który leci z prędkością 82 kilometrów na godzinę.
Jak zadbać o sprawność paneli fotowoltaicznych?
Sprawność paneli fotowoltaicznych warto kontrolować poprzez systemy monitorujące wydajność, dzięki którym w porę możemy zauważyć ewentualne problemy i usterki. Za dłuższą żywotność i wytrzymałość instalacji odpowiada też oczywiście jej profesjonalny projekt i odpowiednio przeprowadzony montaż, który zapewniają nasi specjaliści. W trakcie eksploatacji natomiast warto zadbać o usuwanie uporczywych zabrudzeń oraz regularne przeprowadzanie przeglądów.
Gdzie utylizować panele fotowoltaiczne?
Twoja instalacja przestała być opłacalna i zastanawiasz się, co musisz wiedzieć o utylizacji fotowoltaiki? Spieszymy z pomocą! Warto pamiętać, że panele podlegają tym samym przepisom co inne elektrośmieci, a więc powinieneś przekazać je do recyklingu. Możesz dostarczyć je do punktu sprzedaży dystrybutora paneli lub umówić się z nim na odbiór – często kwestia ta regulowana jest w umowie zawieranej przy zakupie modułów. Inną opcją jest również przekazanie paneli firmom specjalizującym się w utylizacji fotowoltaiki.
Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?
W przypadku utylizacji fotowoltaiki u dystrybutora właściciel nie ponosi żadnych kosztów, jako że są one często wliczane w cenę zakupu. Zgodnie z rekomendacją Unii Europejskiej kwestia utylizacji leży bowiem po stronie producenta. Jeżeli jednak zdecydujemy się na przekazanie modułów firmom, które specjalizują się w tym zakresie, utylizacja fotowoltaiki będzie odpłatna – cena zostanie ustalona na podstawie wagi instalacji. Najczęściej należy przygotować się na koszt rzędu kilkuset złotych.