Największą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne on-grid, czyli te podłączone do sieci energetycznej. Jednak istnieje alternatywne rozwiązanie. Jest nim fotowoltaika bez podłączenia do sieci off-grid. Aby dowiedzieć się o niej więcej, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Instalacja off-grid – co to znaczy?
Fotowoltaika off-grid, nazywana również wyspową, to instalacja, która nie wymaga podłączenia do ogólnej sieci energetycznej. Działa na podobnej zasadzie, co on-grid, dlatego wykorzystuje w głównej mierze te same komponenty, takie jak panele fotowoltaiczne, falownik, elementy mocujące i okablowanie.
Jednak instalacja off-grid w przeciwieństwie do on-grid nie wymaga licznika dwukierunkowego. Potrzebuje jednak magazynu energii.
Instalacja fotowoltaiczna off-grid – jak działa?
Panele fotowoltaiczne off-grid działają niezależnie od publicznej sieci energetycznej. Zatem, decydując się na nie, nie trzeba podpisywać umowy z żadnym dostawcą.
Instalacja off-grid powstaje w taki sposób, aby na bieżąco zużywać energię, a jej nadwyżki przechowywać w magazynie. Dzięki zestawowi akumulatorów możliwe jest gromadzenie niewykorzystanego prądu, aby użyć go w okresach obniżonej produkcji, np. w pochmurne dni czy zimowe miesiące.
Instalacja off-grid – czy warto?
Instalacja fotowoltaiczna off-grid ma wiele zalet. Szczególnie poleca się ją osobom mieszkającym na obszarach, gdzie tradycyjna sieć energetyczna nie może zostać poprowadzona. Doskonale sprawdza się ona także w miejscach, gdzie choć istnieje dostęp do linii, to jest ona bardzo awaryjna. Częste przerwy w dostawie prądu mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie czy pracę. W takich sytuacjach fotowoltaika off-grid stanowi idealne rozwiązanie.
Należy jednak mieć świadomość, że Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, a to nie są najlepsze warunki dla fotowoltaiki off-grid. W okresie wiosenno-letnim i wczesną jesienią ta instalacja sprawdzi się rewelacyjnie, jednak zimą nasłonecznienie może nie być wystarczające, aby zasilić cały dom. Z tego względu fotowoltaika off-grid dedykowana jest szczególnie właścicielom domków letniskowych, letnich rezydencji, kamperów i przyczep kempingowych. Nie oznacza to jednak, że nie można jej wykorzystać w stałym miejscu zamieszkania. Należy mieć jedynie świadomość, że w takim przypadku instalacja będzie złożona i kosztowna.
Fotowoltaika off-grid – czy jest legalna?
Instalacja fotowoltaiczna off-grid jest w pełni legalna. Nie ma żadnego przepisu, który wskazywałby na konieczność zgłaszania jej, opomiarowania czy odbierania.
Należy pamiętać, że instalacje off-grid muszą cały czas pracować w odłączeniu od sieci EE. Działają tylko w zakresie domowym i nie oddziałują na system energetyczny, dlatego nie ma wymogu zgłaszania ich do OSD czy martwienia się skomplikowanymi formalnościami.
Instalacja fotowoltaiczna off-grid – cena
Ile kosztuje fotowoltaika off-grid? Cena, tak samo, jak w przypadku rozwiązania on-grid, różni się w zależności od mocy, jaką chcemy osiągnąć. Jak można się domyślać, im większa wartość, tym wyższe koszty.
W przypadku fotowoltaiki off-grid najdroższym elementem jest magazyn energii. Inwestując w podstawowy model o pojemności 5 kWh, trzeba liczyć się z kosztami nie mniejszymi niż kilkanaście tysięcy złotych. A wiadomo – im większy magazyn, tym wyższa cena.
Należy jednak pamiętać, że decydując się na fotowoltaikę, można skorzystać z dotacji. Niestety, w przypadku off-grid nie mamy szans na wsparcie z programu „Mój Prąd”. Aby spełnić warunki, instalacja musi być podłączona do sieci dystrybucyjnej i zostać potwierdzona zaświadczeniem OSD.
Off-grid – czy warto?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, czy warto zdecydować się na instalację off-grid. Wszystko zależy od kilku następujących czynników:
- lokalizacja – instalacja off-grid szczególnie sprawdza się w przypadku odległych i trudno dostępnych miejsc, gdzie koszty podłączenia do sieci elektroenergetycznej są wysokie;
- koszty – inwestycja początkowa w fotowoltaikę off-grid wiąże się ze sporymi wydatkami, jednak w dłuższej perspektywie czasu pozwala sporo zaoszczędzić. Kluczowe aspekty to określenie swojego budżetu i uzyskanie informacji, czy mamy szansę na otrzymanie dotacji;
- autonomia energetyczna – instalacja off-grid zapewnia autonomię energetyczną, jednak nie wiąże się to wyłącznie z korzyściami. Decydując się na nią, jesteśmy odpowiedzialni za zarządzanie systemem i monitorowanie jego działania;
Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować koszty i skonsultować się z ekspertami z branży, którzy podpowiedzą, czy w danym przypadku inwestycja w off-grid będzie dobrym rozwiązaniem. Takimi specjalistami jesteśmy my – zespół ZUEA Białowski.
Od lat zajmujemy się instalacją fotowoltaiki, dlatego możemy pochwalić się bogatą wiedzą i specjalistycznymi umiejętnościami. Naszym klientom gwarantujemy profesjonalne wsparcie na każdym etapie współpracy. Z przyjemnością doradzimy i znajdziemy najlepsze rozwiązanie, dopasowane do konkretnych potrzeb.