Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w twoim domu?

Fotowoltaika to skuteczny i ekologiczny sposób na tanią produkcję energii elektrycznej. Na założenie paneli słonecznych decydują się zarówno przedsiębiorcy i właściciele gospodarstw rolnych, jak i osoby prywatne, które chciałyby zaoszczędzić na rachunkach. Chcesz wiedzieć, czy instalacja fotowoltaiczna będzie opłacalna w Twoim domu? Przeczytaj nasz artykuł!

Kiedy fotowoltaika jest opłacalna?

Instalacje fotowoltaiczne to opłacalne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą wydawać mniej na energię elektryczną i dysponują odpowiednią ilością miejsca, na którym możliwe jest zamontowanie paneli. Szacuje się, że aby wyprodukować ilość energii wystarczającą na zaspokojenie potrzeb domu jednorodzinnego, konieczne jest założenie około 15 modułów (przeciętne wymiary jednego modułu to 100 cm x 165 cm). Koszt zakupu i montażu mniejszych instalacji jest procentowo wyższy, co oznacza, że inwestycja będzie zwracać się nieco dłużej. Pamiętaj, że chociaż większość właścicieli nieruchomości decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, instalację z powodzeniem można założyć także obok domu, na przykład w nasłonecznionym ogrodzie lub na budynku gospodarczym.

Czy instalacja fotowoltaiczna może się nie opłacać?

Warto nie zapominać, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która potrzebuje czasu, żeby się zwrócić i zacząć przynosić zyski. Fotowoltaika w Twoim domu może okazać się nieopłacalna, jeżeli w niedługiej przyszłości planujesz przeprowadzkę lub wymianę dachu. Nie zapominaj także, że fotowoltaika – aby produkować energię – potrzebuje dużego nasłonecznienia. Jeżeli Twoja działka jest zacieniona i nie ma możliwości montażu paneli w miejscu o odpowiedniej ekspozycji, wydajność instalacji może okazać się niska.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą fotowoltaiki w Wielkopolsce!