W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o stanie naszej planety. Nie ma w tym nic dziwnego – lata intensywnego eksploatowania złóż paliw nieodnawialnych oraz emisji zanieczyszczeń sprawiają, że nasze środowisko naturalne jest w coraz gorszym stanie. Na szczęście wiele osób zdaje sobie sprawę z tego problemu oraz decyduje się na zamianę budynków mieszkalnych w domy zeroenergetyczne. Takie rozwiązania stosuje się zarówno w przypadku istniejących konstrukcji, jak i świeżo powstających obiektów.
Jeżeli więc poszukujesz informacji dotyczących tego, czym jest dom zeroenergetyczny, jakie ma zalety i ile kosztuje taki budynek lub doprowadzenie istniejącej konstrukcji do takiego statusu – to odpowiednie miejsce. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym udzielamy odpowiedzi na wszystkie wymienione wyżej pytania.
Co to jest dom zeroenergetyczny?
W największym skrócie – dom zeroenergetyczny to taki, który w przeciągu całego roku rozliczeniowego zużywa tyle energii, ile jest sam w stanie wyprodukować. Możliwość stworzenia takiego obiektu istnieje poprzez zastosowanie technologii umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł na własny użytek.
Mowa tutaj o panelach fotowoltaicznych, pompach ciepła czy turbinach wiatrowych. Dzięki nim można całkowicie pokryć zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną oraz ciepło. To w praktyce przekłada się na bardzo niskie lub zerowe rachunki za prąd czy gaz, gdyż taki dom w zasadzie nie pobiera nic z sieci.
Dom zeroenergetyczny – cena
Jedną z kwestii, które najbardziej interesują osoby chcące mieć dom zeroenergetyczny zastanawia się, ile kosztuje budowa nowej konstrukcji lub modernizacji istniejącego budynku w taki sposób. Ceny usług z tego obszaru różnią się między przedsiębiorstwami
Co więcej, wpływ na koszty ma wiele rozmaitych czynników, takich jak rozmiar domu (budowanego lub istniejącego), moc instalacji, jej wielkość, miejsce montażu, zastosowane rozwiązania technologiczne oraz praca specjalistów, którzy zadbają o to, aby cała instalacja działała sprawnie i spełniała swoje zadania przez wiele lat.
Dom niezależny energetycznie – zalety
Budowa domu niezależnego energetycznie wiąże się z wieloma zaletami. Pierwszą z nich jest oczywiście dołożenie swojej cegiełki do ochrony środowiska. Im więcej takich domów, tym mniej szkodliwych związków emitujemy, a co za tym idzie – mniej szkodzimy naszej planecie.
Kolejną zaletą są bardzo niskie rachunki i koszty związane z eksploatacją takiego domu. Co prawda, początkowe wydatki, które wiążą się z założeniem wszystkich instalacji, sprawiają, że stworzenie budynku zeroenergetycznego kosztuje ok. 30-40% więcej niż budowa standardowego domu, tj. korzystającego z prądu i ciepła z sieci. Jednak w dłuższym rozrachunku użytkowanie takich obiektów jest znacznie oszczędniejsze, a inwestycja szybko się zwraca.
Oprócz tego wszystkiego w domu zeroenergetycznym wytwarza się specyficzny mikroklimat. Sprawia on, że żyje się w nim oraz przebywa znacznie przyjemniej niż w wielu innych budynkach, które wykorzystują energię i ciepło z sieci.
Budynki zeroenergetyczne – co powinny posiadać?
Absolutną podstawą każdego budynku zeroenergetycznego są panele fotowoltaiczne oraz wszystkie elementy instalacji niezbędne do korzystania z niej bez problemów. To właśnie ona jest odpowiedzialna za generowanie większości energii elektrycznej w takim budynku.
Zaraz za tą technologią drugim niezbędnym elementem zeroenergetycznego domu są pompy ciepła. To one odpowiadają za pozyskiwanie ciepła z gruntu i powietrza, a następnie przesyłanie go odpowiednią instalacją do wyznaczonych miejsc w budynku.
Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność energetyczną domu, można również zainstalować turbiny wiatrowe. Jednak należy pamiętać, że wymagają one odpowiednich zezwoleń, a także nie wszędzie można je postawić.
Niezwykle istotne są też system wentylacji mechanicznej i rekuperacji, a także odpowiednia termoizolacja budynku, aby zminimalizować starty ciepła oraz energii przy jednoczesnym zapewnieniu świeżego powietrza.