Czy farmy fotowoltaiczne mogą być szkodliwe dla zdrowia?

W miarę wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii farmy fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Jednak wiele osób ma obawy dotyczące potencjalnych skutków zdrowotnych tych instalacji.

Czy farma fotowoltaiczna jest szkodliwa? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.

Farma fotowoltaiczna – szkodliwość

Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardziej restrykcyjnymi przepisami niż montaż paneli w domu prywatnym. Regulacje te mają na celu ochronę zarówno lokalnego środowiska, jak i osób, które mają mieszkanie przy tego typu konstrukcjach.

Zgodnie z przepisami, konieczne jest, aby tego rodzaju elektrownie były lokalizowane na nieużytkach rolnych, w odległości wynoszącej co najmniej 200 metrów od zabudowań mieszkalnych. Dodatkowo farma musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie może być realizowana na terenach objętych ochroną prawną.

Farmy fotowoltaiczne nie wpływają na degradację środowiska. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie niż przykładowo elektrownia węglowa. Należy mieć na uwadze, że fotowoltaika nie generuje szkodliwych substancji, ani nie ma wpływu na zmiany klimatyczne. Ponadto panele nie emitują nadmiernego hałasu, jednak działanie inwerterów na farmie może być słyszalne. Właśnie z tego powodu tego typu inwestycje są realizowane w pewnej odległości od ludzkich siedlisk.

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne są bezpieczne, ponieważ wokół nich narasta mnóstwo mitów. Jednak powierzając ich montaż wykwalifikowanym specjalistom, nie ma się o co obawiać.

Fotowoltaika nie produkuje szkodliwych czy rakotwórczych substancji i jest bezemisyjna. Działanie instalacji nie wiąże się z nadmierną emisją wibracji, szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego czy produkcją niebezpiecznych odpadów.

Czy farmy fotowoltaiki przyciągają pioruny?

Fotowoltaika przyciąga pioruny – to jeden z najpopularniejszych mitów. Tak naprawdę ryzyko uderzenia błyskawicy w instalację utrzymuje się na takim samym poziomie, jak ewentualność uderzenia we wszystkie inne obiekty. Jednak ważne jest, aby instalacja była zgodna z wymogami. Przykładowo, żeby zminimalizować ryzyko pożaru paneli w wyniku uderzenia pioruna, warto wyposażyć fotowoltaikę w odpowiednią instalację odgromową.

Ponadto istotne jest, aby wybrać solidne panele i zlecić ich montaż wykwalifikowanym fachowcom. Trzeba też mieć na uwadze, że farma fotowoltaiczna to inwestycja, która ma obowiązek spełniać surowe wymogi przeciwpożarowe, a ich zgodność musi zostać potwierdzona przez Państwową Straż Pożarną.

Farma fotowoltaiczna – szkodliwość związana z polem magnetycznym

Wiele osób ma obawy co do farm fotowoltaicznych z tego względu, iż generują pole magnetyczne. Jednak nie powinno ono budzić niepokoju.

Promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez moduły fotowoltaiczne w trakcie pracy mieści się w bezpiecznych granicach określonych przez obowiązujące normy. Nie wpływa ono na zdrowie ludzi, w tym na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Nie oddziałuje również na samopoczucie osób, które przebywają w pobliżu farm fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne – ryzyko porażenia prądem

Odpowiednio zamontowany system fotowoltaiczny nie stanowi zagrożenia porażeniem prądem. Rzeczywiście napięcie generowane przez panele PV może być niebezpieczne.

Jednak właściwie zainstalowane systemy fotowoltaiczne są wyposażone w szereg zabezpieczeń, takich jak ochrony zwarciowe, przeciążeniowe, odgromowe i przeciwporażeniowe. Dzięki temu korzystanie z instalacji nie powinno budzić obaw – nawet w przypadku opadów deszczu.

Panele fotowoltaiczne – montowane przed fachowców

Aby fotowoltaika nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt, musi zostać prawidłowo zainstalowana. Jej montaż najlepiej zlecić doświadczonym fachowcom, którzy posiadają szeroką wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Takimi specjalistami jesteśmy my! Od lat pomagamy w doborze paneli PV, a także specjalizujemy się w instalacji i sprzedaży tych elementów.