ile kosztuje fotowoltaika?

Co wpływa na koszty instalacji fotowoltaiki?

Fotowoltaika to coraz popularniejsza metoda produkcji energii, pozwalająca na przekształcanie promieni słonecznych w prąd za pomocą paneli fotowoltaicznych. Jednym z ważnych elementów decyzji o montażu paneli jest koszt inwestycji. Jeżeli jesteś ciekawy, co wpływa na koszty instalacji fotowoltaicznych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Jakie czynniki mają wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznych?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który wpływa na koszty instalacji fotowoltaiki, jest wielkość instalacji i ilość ogniw słonecznych. Im więcej paneli zdecydujesz się zamontować, tym więcej energii elektrycznej uzyskasz, ale równocześnie – tym więcej zapłacisz za instalację. Nie oznacza to jednak, że duża ilość paneli fotowoltaicznych generuje jedynie opłaty i nie równa się zyskom. Prąd uzyskany dzięki fotoogniwom jest tańszy, niż energia pobierana z sieci elektroenergetycznej, dlatego wysoka produkcja energii z promieni UV oznacza spore oszczędności i zwrot inwestycji. Jeżeli planujesz instalację fotowoltaiczną w Wielkopolsce, sprawdź, czy przysługuje Ci rządowe dofinansowanie. Dotacja może znacząco wpłynąć na całościową cenę montażu paneli.

Koszt instalacji fotowoltaiki zależy także od lokalizacji. W niektórych regionach kraju, ze względu na niższy poziom nasłonecznienia, instalacja będzie potrzebowała więcej paneli, co oczywiście wpłynie na wyższą cenę. Dodatkowo na to, jak wydajne będą ogniwa, ma wpływ także rozlokowanie paneli w terenie. Aby uzyskać optymalny poziom produkcji energii, warto wybierać miejsca, w których żadne przeszkody (np. wysokie drzewa lub budynki) nie blokują dostępu promieni słonecznych. Należy również pamiętać, by kupować jedynie panele od sprawdzonych dystrybutorów i zlecić montaż doświadczonej firmie (np. ZUEA Białowski). W przeciwnym wypadku może okazać się, że elementy są złej jakości, przez co nie generują wystarczającej ilości prądu lub instalacja nie została wykonana poprawnie i szybko ulegnie uszkodzeniu albo nie będzie dostatecznie wydajna.